Strona główna
OSiR im. Tadeusza Gwiżdż

Baza sportowa Słupska powiększyła się o kolejny kompleks dla młodzieży i dorosłych. To Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny im. Tadeusza Gwiżdża.

Na ten moment czekali przedstawiciele resortu oświaty i sportu. W obecności posła Zbigniewa Konwińskiego, władz Słupska z przewodniczącym rady miejskiej Zdzisławem Sołowinem i prezydentem miasta Maciejem Kobylińskim na czele oraz wojewódzkich i miejskich władz oświatowych został oddany do użytku piękny i nowoczesny kompleks sportowy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Mieści się on przy ul. Niedziałkowskiego (w dawnym mechaniku – obecnie ZSP nr 4). Obiekt o powierzchni ponad 2200 mkw. powstał w ramach projektu rewitalizacji Traktu Książęcego, na który miasto pozyskało unijne dofinansowanie w wysokości 80 procent. Koszt budowy wraz z wyposażeniem wyniósł 11 milionów 234 tysiące złotych.

Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny otrzy­mał imię Tadeusza Gwiżdża – nauczyciela wychowania fizycznego w mechaniku, wychowawcy młodzieży, trenera i twórcy sukcesów młodych siatkarzy Zrywu, Palestry, Czarnych, Gwardii i Gryfa Słupsk. Jego wychowankami byli Maciej i Tomasz Millerowie, Janusz Kordasz, Andrzej Obałek – który przypomniał sylwetkę człowieka wielkiego serca, u którego trenował z sukcesami Emil Mirski, Wiesław Roguszczak, Bronisław Siluk, Marek Blumczyński – przyniósł plakat sprzed 40 lat z finału mistrzostw Polski juniorów, Leszek Kazimierczyk.

– Jestem pod wielkim wrażeniem. To piękny obiekt. Ojciec nie doczekał tego momentu, bo Bozia inaczej chciała i zmarł w 2002 roku. Dziękuję wszystkim, którzy pamiętali o jego zasługach w szkolnictwie i sporcie – wyznał ze wzruszeniem Jarosław Gwiżdż, syn Tadeusza, który obecny był w towarzystwie rodziny.

W Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym im. Tadeusza Gwiżdża mieści się hala widowiskowo-sportowa (miejsc siedzących na trybunie stałej jest dla 228 osób, na trybunie rozsuwanej może usiąść 104 widzów), sala tańca, siłownia, sauna, świetlica środowiskowa i klub seniora z pełnym wyposażeniem (telewizor, gry, sprzęt kuchenny). W hali widowiskowo-sportowej znajduje się ścianka wspinaczkowa. Ośrodek wyposażony jest w sprzęt do lekkiej atletyki, piłki ręcznej, nożnej, siatkowej, tenisa ziemnego i stołowego.

– Nie kryję wzruszenia, bo to jeden z najnowocześniejszych obiektów w Słupsku – ocenił Krzysztof Serafin, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

– Do południa oprócz naszej młodzieży korzystają z niego uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Obiekt zaopatrzony został w system oddymiania automatycznego. Poza tym jest przygotowany do przyjęcia osób niepełnosprawnych.

Ponadto w budynku przy każdej z sal umieszczone są oznakowania w języku Braille'a. Ośrodek korzysta również z systemu rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła z wentylacji, które jednocześnie zmniejsza koszty za energię cieplną. Obiekt będzie ogólnodostępny dla mieszkańców obszaru rewitalizowanego w ramach projektu – oświadczył Serafin.

– Za mojej kariery szkolnej nawet nie marzyłem o takich warunkach bazowych, jakie te­- raz mają uczniowie – stwier­dził Tomasz Iwan, były reprezentant Polski w piłce nożnej, absolwent słupskiego Technikum Mechanicznego. Na zakończenie uroczystości były występy artystyczne i taneczne oraz pokaz sztuk walki.

Krzysztof Niekrasz
(gp24.pl)

Fot. Grzegorz Starzecki

Copyright © TurystycznaPolska.pl All rights reserved.
PHP-Nuke © by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.